Türk Kültür ve Edebiyat Dünyasında, “Dede Korkut Ruhlu Abide Şahsiyet” Olarak Anılan Mehmet Niyazi'nin Hayatını Konu Alan "Kitapla Bir Ömür: Mehmet Niyazi" Belgeselinin Galası Okulumuz Konferans Salonunda Yapıldı

“Çanakkale Mahşeri”, “Ah Yemen” ve “Plevne” adlı eserlerin sahibi, Türk kültür ve edebiyat dünyasında, “Dede Korkut ruhlu abide şahsiyet” olarak anılan, ünlü tarihçi yazar, gazeteci Mehmet Niyazi’nin hayatını konu alan belgeselin galası, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TBMM Ankara Milletvekili Bülent Gedikli, Türk Gençlik Vakfı (TGV) Başkanı Osman Sezgin ile çok sayıda akademisyen, yazar, edebiyatçı ve medya mensuplarının katılımıyla, 15 Mart 2013 Cuma akşamı, Çamlıca Kalem Vakfı Okullarında yapıldı.

“Kitapla Bir Ömür: Mehmet Niyazi” isimli 53 dakikalık belgesel, İzmir, Çanakkale ve İstanbul’da gerçekleştirilen 4 aylık bir yoğun bir çalışma sonucunda hazırlandı. Danışmanlığını Doç. Dr. Ali Satan ve Doç. Dr. Okan Yeşilot’un yaptığı belgeselin çekimleri TRT ve Türk Gençlik Vakfıişbirliği ile gerçekleştirildi.

Kalem Vakfı Okullarında gerçekleşen gala programında açılış konuşmasını Türk Gençlik Vakfı (TGV) Başkanı ve Kalem Vakfı Okulları Kurucu Eğitim Danışmanı Osman Sezgin yaptı. SEZGİN, Mehmet Niyazi’nin şahsiyet bütünlüğünü tamamlamış hür bir insan olduğunu ifade etti ve ünlü yazarın tevazu sahibi kişiliğine ve vefalılığına dikkat çekti.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de, belgeselle ilgili konuşmasında, TRT’nin bu belgesellerle topluma faydalı şahsiyetlerin yaşarken kıymetinin bilinmesinin hedeflediklerinden bahsederek,Mehmet Niyazi’den TRT’de yapılan programlara katılması için söz aldı.

Konuşmalardan sonra, Osman Sezgin tarafından, Türk fikir, düşünce eğitim hayatına katkılarından dolayı yazar, tarihçi, düşünür ve romancı Mehmet Niyazi’ye, Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e, Genel Müdür Yardımcısı Zeynel Koç’a, ayrıca belgeselin yapımcısı Erdoğan Şentürk’e, danışmanlar Doç. Dr. Ali Satan ve Doç. Dr. Okan Yeşilot’a hediyeleri verildi. Gala programı, hediye töreninden sonra, Kalem Vakfı Okullarının bütün misafirlere sunduğu akşam yemeği ile sona erdi.

 

KONUŞMALARDAN BAZI BÖLÜMLER:

Açılış konuşmasını yapan Türk Gençlik Vakfı başkanı ve Marmara Üniversitesi Atatürk eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Sezgin Mehmet Niyazi’nin Çanakkale Mahşeri adlı romanından bölümler aktararak Mehmet Niyazi’nin eğitime ve gençlerin tarih şuuru kazanmasına olan katkılarını şöyle ifade etti:

“Rahmetli Prof. Dr. Erol Güngör’ün ifadesi ile Tarih kuru satırların arasından çıkar, ancak bunlarla bir şuur verir ve yavrularımıza bunları anlatırsak yavrularımız milli şuura erer. Biz işte bu anlamda milli şuura ererken, manevi rüştümüze ererken Mehmet Niyazi abimizin bu sözleri ile ve bu ifadeleri ile bu tarihi çalışmalarıyla bir noktaya geldik. Çanakkale ne kadar büyükse, Mehmet Akif’in Çanakkale şiiri ne kadar büyükse, Mehmet Niyazi’nin bizi tarih şuuruna erdiren Çanakkale Mahşeri, Ah Yemen ve diğer eserleri öyle büyüktür. Mehmet Niyazi hem gönül tarlasına tohum ekti, hem mütevazı, hem de hakiki manada hür bir insan, asırlarca bu milletin evladı, bu yolda yürüyerek, o tarih şuuruna ererek, milli kimliğini kazanarak, şahsiyet bütünlüğüne erecek. Son cümlemi söyle tamamlamak istiyorum 13 yy’da Hz.Mevlânâ, 21. yy’da Mehmet Niyazi abimiz… ” dedi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de Mehmet Niyazi belgeseli ile ilgili konuşmasında: “Mehmet Niyazi’nin Çanakkale ile ilgili bir televizyon programında dinlemiştim ve inanılmaz etkilendim ve hemen romana sarıldım. Biz bu tarz değerlerimizi ihmal ediyoruz. Genelde öldükten sonra ah vah edip değerini bilmeye çalışıyoruz. Ekibimizle bir gelenek başlattık ve hayatta olan insanların olabildiğince belgesellerini izleyicilerimizin huzuruna getirmeye çalışıyoruz. Bu bizim için görev olarak addediliyor. Çünkü batılıların güzel bir huyu var, onlar eğer bir insan başarılı olmuşsa sağlıklarında heykellerini de dikerler. Ama biz sağlıklarında sürekli taşlarız, öldükten sonra başımızı taşlara vurup ağlarız. Onun için biz Mehmet Niyazi hoca ile ilgili bir bölümlük mütevazı bir çalışma yaptık. Gerçekte uzun uzun çalışma yapmak lazım ama geç kaldığımızın farkındayız. Bundan sonra Yemen ile ilgili bir program yapmak istiyoruz. Bu konuda da Mehmet Niyazi Bey’den yardımlarını ve danışmanlığını talep ediyorum. Bu belgeselle ilgili olarak da, Mehmet Niyazi projesini gündeme getiren Genel Müdür Yardımcımız Sayın Zeynel Koç’a, yapımcımız Erdoğan Şentürk’e, danışmanlarımız Doç. Dr. Ali Satan ve Doç. Dr. Okan Yeşilot Beyefendilere, yapım ekibimize, çekim ekibimize, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca yapımdaki desteklerinden dolayı Türk Gençlik Vakfı’na ve bu geceye ev sahipliği yapan Kalem Vakfı Okulları’na, yöneticilerine ve çalışanlarına da şükranlarımı sunuyorum.”

Ömrünü kitaplara adayan ve bütün hayatını kütüphanelerde geçiren Mehmet Niyazi ise, kendisinin gerçekten de kütüphane dışında bir hayatı olmadığını söyledi. Töreni, belgeseli ve hakkındaki konuşmaları her zamanki tevazuuyla, mahcup bir edayla ve ter dökerek takip eden Mehmet Niyazi hoca, yaptığı teşekkür konuşmasında, belgeselin kendi “cahilliğinden”kaynaklandığını ifade ederek, Bu kadar emek harcandığını bilseydim kabul etmezdim. Gurur verdiniz. Sayenizde millete pek çok şey borçlu olduğumu öğrendim. Hayatımda yaşadığım belki de en mutlu andır bu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Program sonrası, KALEM VAKFI OKULLARI’nın muhteşem İstanbul, Çamlıca manzaralı panoramik yemekhanesinde sunulan, başta Ankara Milletvekili Bülent GedikliTRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zeynel Koç, TÜRK GENÇLİK VAKFI Başkanı Osman Sezgin, İstanbul İl Kültür Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Üsküdar Kaymakam Mustafa Güler, TRT İstanbul Bölge Müdürlüğü yetkilileri, üniversite hocaları, akademisyenler, Mehmet Niyazi ile dost ve sevenlerinin katıldığı akşam yemeği ziyafeti de, samimi sohbetlere vesile olan sıcak bir ortamda geçti. Mehmet Niyazi ile hatıra fotoğrafları çektirmek için yarışan misafirler, ortamdan ve sohbetlerden uzun süre ayrılmak istemediler. Geç saatlerde tamamlanan gece ile ilgili olarak hemen hemen bütün konuklar, organizasyonun, hizmetlerin ve yemeklerin kalitesi dolayısıyla, ev sahibi KALEM VAKFI OKULLARI’na, bütün çalışanlarına ve bilhassa kurucusu Osman Sezgin’e teşekkürlerini bildirdiler.