Okulun Tarihçesi

Kalem Vakfı Okulları 2000 yılında, Üsküdar ilçemizin doğal güzelliği, korusu, yeşil dokusu ve manzarası ile ünlü Büyük Çamlıca Tepesi’nde eğitime gönül vermiş bir grup idealist insan ile birlikte, ülkemizin önde gelen eğitimcilerinden, Marmara Üniv. Öğrt. Üyesi Doç. Dr. Osman Sezgin’in liderliğinde kurulmuştur. Yegâne kuruluş amacı  “eğitim“ olan bu güzide kurum, eğitim faaliyetine başladığı ilk yıldan itibaren getirmiş olduğu birçok yeni ve özgün uygulamalarıyla Türk eğitim sisteminde öncü olmayı başarmıştır. Oryantasyon haftası uygulaması, İnsanî Erdemler Programı, Demokrasi Eğitimi, Dolma Kalem Eğitimi, Zekâ eğitimi, Üstün Kapasitelilerin Eğitimi, Özel Eğitim Programı ve burada sayamayacağımız birçok faaliyetle, Çamlıca Tepesi’nde fizikî olarak zirvede olmakla beraber, eğitimdeki başarılarıyla da kısa zamanda zirveye yerleşmiş bulunmaktadır.

2013 yılında Kalem Vakfı Okulları adını alan kurumumuz, Özel Çamlıca Kalemlik Anaokulu, Özel Çamlıca Kalem İlkokulu, Özel Çamlıca Kalem Ortaokulu ve Özel Çamlıca Kalem Anadolu Lisesi’nden oluşmaktadır.

Bir okulun tarihi, geleceği açısından çok önemlidir. Kısacık geçmişi başarılarla dolu olan ve bu kısa tarihî geçmişinde, eğitim konusunda ufuk açandır. Kalem Vakfı Okulları, Türk eğitim sistemine yön vermekle kalmayıp, uluslararası alanda çıkardığı bilimsel akademik dergi, Kalem Uluslararası Eğitim ve İnsan Bilimleri Dergisi ile, bilim hayatımıza da yön vermekte ve Türk milletinin iftiharı olmaya devam etmektedir. Kalem tarihindeki güzelliklerden birisi de, bünyesinde bir  “Öğretmen Yetiştirme Enstitüsü” barındırması ve 21. Yüzyılın Öğretmeni Olmak adlı seminer programı ile 2009 yılından bu yana geleceğin idealist öğretmenlerini yetiştirmeye çalışmasıdır.

Başından itibaren, eğitimi farklı bir yaklaşım ile tanımlayarak, davranışçı değil,  “yapılandırmacı“ eğitim yaklaşımını benimseyen Kalem Vakfı Okulları’nın uygulamaları, artık Türk Milli Eğitim sistemi tarafından da yürürlüğe konulmuş bulunmaktadır.

Kültürümüzde eğitimin, daha eş seçiminden ve çocuk ana rahmine düşmeden önce anne ve babanın beslenmesindeki tedbir safhasından itibaren, öğretimin de 4 yaş 4 ay 4 günlük iken  “Bed’i Besmele“ töreni ile başladığını bilen kurumumuz,  “okul öncesi“ eğitimini, Özel Çamlıca KALEMLİK ANAOKULU ile, 2005 yılından itibaren, fizikî imkân ve donanımı son derece yüksek olan, oyun ve etkin sınıfları, teknolojik araç-gereçleri, oyun bahçesi, botanik bahçesi, mini hayvanat bahçesi, açık yüzme havuzu, yemyeşil dokusu, meyve ağaçları, birbirinden ilginç ve değişik bahçe ve kümes hayvanları ve tabii ki, tecrübeli, donanımlı, müşfik ve fedakâr psikolog-pedagog, eğitim-öğretim ve hizmet kadrosu ile, Büyük Çamlıca Tepesi’ndeki (bugünkü)  binasına taşıyarak, hizmetini aynı anlayış ve tempo içinde, her yıl kalitesini artırarak sürdürmektedir.