KALEM Vakfı Okulları, öğrencilerimizin entelektüel yönlerini geliştirmek için yazar-okur buluşmaları düzenliyor. Öğrencilerimiz, okuduğu kitapların yazarlarıyla buluşuyor, sorularla yazın hayatında önemli yere sahip kitapları bilinçle irdeliyor. Bir edebî tür olan "söyleşi"yi yaşayarak öğreniyor. İşte, bu kapsamda "çevre konusunda bilinç" tema olarak seçen Buz Çetesi 1 adlı kitabın yazarı Öztürk, Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda öğrencilerimizle bir söyleşi gerçekleştirdi.

Yazar M. Yücel Öztürk hakkında biraz bilgi verecek olursak:
"Anadolu'nun gözbebeği Gümüşhane"de doğdu. Köyde başladığı eğitimine Gümüşhane Öğretmen Lisesi'nde devam etti. O sıralarda yazmaya, dolmaya başlamıştı. Öğretmenleri yazdığı kompozisyonları beğeniyor, öğretmenleri beğendikçe de Yücel Öztürk özene, bezene yazıyordu. Lise bitti, hukuk fakültesine girecek puan aldı; ama o ilk tercihi edebiyata yerleşti. Ciddi bir edebiyat eğitimi aldı, bu sıralarda dergilerde yazılar yazıyordu. Ayrıca üniversiteyi birincilikle bitirdi. Sonrasında MEB'de öğretmenlik yapmaya başladı. Yüksek lisansını M. Âkif'in kabir komşusu "Süleyman Nazif" üzerine yaptı. Eşik Yayınlarının açtığı öykü yarışmasında üçüncü oldu ve bu vesileyle ilk yetişkin hikâye kitabı "Ağır Tüy" yayımlandı. Bu aralarda Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa'da bir süre yaşayan ve Bursa'da Zaman adlı bir şiiri de olan "Ahmet Hamdi Tanpınar" hakkında bir deneme yarışması düzenlemişti. Yücel Öztürk bu yarışmada birinci oldu.

Günümüzün önemli öykücü ve eleştirmenlerinden Necip Tosun, Yücel Öztürk'ü kalemi kuvvetli yazarlar arasında gösterdi. Yazar Yücel Öztürk çocuk kitapları yazmaya başladı. İlk kitabı üçlü bir seri olan "Buz Çetesi" idi. Öğrencilerimiz severek okudukları bu kitabın yazarı Yücel Öztürk'le çok verimli saatler geçirdiler. Öğrencilerimiz, söyleşi öncesinde "çevre" konulu pankartlar hazırladılar ve yazarın eserini değerlendiren, hislerini anlatan mektuplar yazdılar.

Yazarımıza bize bu güzel günü yaşattığı için teşekkür ediyor, edebiyat hayatında üstün başarılar diliyoruz.