Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, 23 Nisan 1920’de açılmasıyla, bir süre için ayrı kaldığımız bağımsızlık ve egemenliğimize yeniden kavuşmuş olduk.

Bu vesile ile milletçe, 23 Nisan 2020 Perşembe günü, TBMM’nin açılışının ve bağımsızlığımızı kazanmamızın 100. yıl dönümünü bu sene covid-19 salgını sebebiyle evlerimizden kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, 23 Nisan’da açılan Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı seçilmiş ve yurdumuzu işgal eden düşmanlara karşı, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştı. Daha sonra Mustafa Kemal ATATÜRK, bağımsızlık mücadelemizin sembolü olan TBMM’nin açılış günü 23 Nisan’ı “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak ilân etti ve bu bayramı Türk ve Dünya Çocuklarına armağan etti.

Bugün öğlen saat 13:00 de okullarımızda, ses sistemlerimizden 23 Nisan 100. yıl marşı akşam da saat 21:00 de İstiklâl Marşımız çalınmıştır.

Bütün çocuklarımızın “Çocuk Bayramı”nı kutlar, TBMM’nin kuruluş yıl dönümünün de idrak edildiği bu anlamlı günün, Türk ve dünya çocukları için de hayırlı olmasını, insanlığa huzur ve barış getirmesini temenni ederiz.

Sizleri geçen sene konferans salonunda yapılan tören fotoğrafları ile baş başa bırakıyoruz.


Fotoğraf albümü için tıklayınız.