Teşekkürler! ❤️

25 Mayıs Cumartesi günü, İstanbul'un Fethi haftası münasebetiyle de geleneksel hâle gelen Mehteran Gösterisiyle açtık yine fuarımızı...

Biliyoruz ki, "İstanbul'u fetheden o güzel komutan", sadece topla-tüfekle fethetmedi: Kitapla, kalemle, öğrendiği lisânlarla, mücehhez olduğu kesbî-vehbî ilmiyle, imân, azim, çalışma ve gayretiyle...

Bizler de, nice Fâtihler yetiştirme inancı ve gayretiyle çıktığımız bu yolda, öğrencilerimizi "istifâde edebileceği eserler" ile buluşturmak üzere Kalem Kitap Fuarı'mızın bu sene 5'incisini gerçekleştirdik.

5. Kalem Kitap Fuarımızın gerçekleştirilmesinde, başta Kurucu-Eğitim Danışmanımız Osman Sezgin olmak üzere, organizasyonda zerre miktarı emeği olan bütün eğitim-öğretim kadromuza ve hizmet personellerimize; fuarımıza katılan bütün yayınevlerinin yöneticilerine ve bilhassa fuar boyunca havanın güzel sıcağında her zaman özveri ve güleryüzleri ile misafirlerimizi ve öğrencilerimizi ağırlayan kıymetli çalışanlarına; düzenlenen söyleşi ve imza etkinlikleri ile öğrencilerimizle buluşan ve kendilerinden istifâde ettiğimiz yazarlarımıza; biriktirdiği harçlıklarla -pazarlık yapmayı da ihmal etmeden:)- kitap alışverişi yapan, kitapları inceleyen, fuarı ziyaret edip kitaplarla hemhâl olan cânımız öğrencilerimize ve onlara destek olan velilerimize; yine fuarımızı ziyaret eden misafir okulların öğrenci ve öğretmenlerine, sonsuz şükran ve teşekkürlerimizi arz ediyoruz.


Fuardan kısa kısa...

 • KALEM Kitap Fuarı, Fetih Haftası münasebetiyle, kitap dostlarına kapılarını Mehteran Gösterisi ile beşinci kez açtı.

 

 • Yazar Figen Yaman Coşar Hanımefendi sevilen kitaplarını, 5. Kalem Kitap Fuarında, öğrencilerimiz için imzaladı.

 

 • Yazar Hatice Özdemir Tülün (Portakal Ağacı), 5. Kalem Kitap Fuarı'nın ilk gününde okuyucularıyla buluştu ve kitaplarını imzaladı.

 

 • Öğrencilerimiz, fuar ziyaretlerindeki alışverişlerinde hediye etmek üzere, bir kitap da kardeşlerine aldılar.

 

 • Hacire Büküm Yılmaz, fuarımıza katıldı ve düşüncelerini şu şekilde paylaştı: Bugün benim için fazlasıyla parlak bir gündü. Bol güneşli bir günde çocuklarla bir araya geldik. Kalem Okulları yazar, çocuk, kitap buluşması için keyifli bir ortam hazırlamış. Çocukların her fırsatta yaratıcıklıklarını konuşturması inanılmazdı. Ayraç imzalamak da pek güzeldi. Bu tür etkinliklerde en sevdiğim şey çocukları izlemek. Her biri şahsına münhasır çocuklar. Kimisi kendinden emin, kimi alıngan, kimi her fırsatta yanındakini güldürme peşinde. Kimisi de uzaktan izlemekle yetinmekte. Standa gelip bütün ticari zekalarını kullanan, kıyasıya pazarlık yapan çocuklar candır. Geleceğin mimarları şahneydiniz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

 

 • Öğretmen, Şair ve Yazar, Değerli Gönül Dostumuz Bestami Yazgan, 5. KALEM Kitap Fuarı'nda da bizleri yalnız bırakmadı. Öğrencilerimizle hasbihâl edip, kitaplarını imzaladı. 

 

 • 5. Kalem Kitap Fuarı'nın ikinci gününde de kitap dostları, kitap ve yazarları ile buluşmaya devam ediyor. Yazar Özgür Tüfek, 13. Kitap Dostları Arıyoruz buluşmasına katılan öğrencilerle buluştu ve kitaplarını imzaladı.

 

 • Öğretmen-Yazar M. Yücel ÖZTÜRK, 5. Kalem Kitap Fuarı'nın ikinci gününde, Kalem Vakfı Okulları'nın düzenlemiş olduğu 13. Kitap Dostları Arıyoruz Buluşmasına katılım gösteren öğrencilerin kitaplarını imzaladı.

 

 • 5. Kalem Kitap Fuarı'mızın üçüncü günününde Kumdan Kale Yayınevinin yazarlarından Neşe Akın Hanımefendi ile buluştu. "Sinema ve Yazarlık" konulu söyleşinin akabinde kıymetli yazarımız kitaplarını öğrencilerimiz için imzaladı.

 

 • Değerli Gönül Dostumuz, Tarihçi, Öğretmen-Yazar Reşat GÜREL, 5. Kalem Kitap Fuarımızın üçüncü gününde, "Satrançla Örülen Dünyada Satranç ve Tarihi" konulu söyleşisi ve sonrasında düzenlenen imza etkinliği ile KALEM'li öğrenciler ile bir araya geldi.

 

 • Yazar Neslihan Saltaş Hanımefendi, 5. Kalem Kitap Fuarı'nda okuyucularıya buluştu ve kitaplarını onlar için imzaladı.

  

 • Çocukların, kitaplarını severek okuduğu, şiirlerini coşkuyla seslendirdiği, Öğretmen, Şair, Yazar ve Kıymetli Gönül Dostumuz Yusuf Dursun, 5. Kalem Kitap Fuarımızın son gününde öğrencilerimizin kitaplarını imzaladı.

 

 • "Learning English" konulu söyleşisi ile Çizer/İllüstratör Karen FUNG, 5. Kalem Kitap Fuarımızın son gününde Lisân (5.), 6. ve 7. sınıf öğrencilerimizle buluştu.

 

 • Fuarımızın son gününde 4. ve 5. sınıf öğrencilerimiz, Kumdan Kale Yayınlarından Işıl Erverdi Hanımefendinin bütün coşku ve içtenliği ile "Ağaçları Tanımak ve Yazarlık" konusunu takdim ettiği söyleşiye katıldı.

 

 • Yazar Ebubekir Subaşı'nın, KALEM Ortaokulu Lisân Sınıfı, 6. ve 7. sınıfı öğrencilerimize yönelik Osmanlı Türkçesi üzerine söyleşisi yapıldı.

 

 • Kitap dostu çocuklar sardı dört bir yanını... Kitaplarını, onlar için imzaladı Yazar Işıl Erverdi Hanımefendi...

 

 • Nar Yayınları Kurucusu Tayfur Esen Beyefendi, fuarımızla ilgili düşüncelerini şu şekilde kaleme aldı: Duyduk duymadık demeyin, bu mübarek hatayı(!) siz de yapın...Efendim, duyduk ki Kalem Vakfı Okulları 5 yıldır yayıncıları okuluna davet edip öğrencileriyle yazarları ve kitapları buluşturuyormuş.E, ne var bunda, diyebilirsiniz. Sizi bilmem ama beni heyecanlandıran şu oldu:  Yayıncılara ücretsiz ve anahtar teslim stand hizmeti veriliyormuş. Yazarlarla öğrencilerinin buluşturulmasını özelliklerica ediyorlarmış. Bütün öğrenciler kitapları para vererek alıyormuş! Hatta öğretmenler, öğrencilerini, "Çocuklar kitap fuarımız yaklaşıyor, kumbaralarınızı boşaltın ve bu fırsatı değerlendirin" diye de aylar öncesinden teşvik ediyor, günü gelince de standlara misafir olan yazar ve kitaplarla buluşuyor, para verip kitap alıyor yazarı sevindirip yayıncıyı da zengin ediyorlarmış. Üstüne üstlük bir de yazarlar mutlu olsun, bir sonraki yıl da gelsinler diye onlarla bedavaya hatıra fotoğrafları çektiriyorlarmış!!!  Sizce de kötü(!) örnek olmuyorlar mı? Hem okula kitap nasıl girer?  Bütün riskleri göze alıp o kadar kitap ve yazarı ağırlamaktan çıkarları olmasa(!) hiç böyle yaparlar mı?
  Sahi, bizim bilmediğimiz ne tür kazanç, fayda ve çıktı elde ediyor dersiniz bu Kalem Vakfı Okulları? Öyle ya bu yıl 5.si gerçekleştirildiğine göre muhakkak bir menfaatleri(!) vardır. (Görüyorsunuz, kimsenin soramadığını açık açık soruyorum Kalem Vakfı Okulları yetkililerine ve inanıyorum ki onlar da açık açık ne menfaatler elde ettiklerini efradını cami ağyarını mani bir şekilde bizlerle paylaşacaklardır.)
  Aslında çok temel iki örneklik var:
  1. Okula kitap/kitapçı/yayıncı/yazar sokmamaya büyük özen(!) gösteren, bu konuda bir şeyler yapmak isteyen öğretmen ve öğrencilerin karşısında, "ben buradayken okula ders kitabı haricinde hiçbir kitap giremez" ezberine sahip olan idareciler,
  2. Okulda kitap//yazar etkinliklerini yeterince önemseyen, bu konuda bir şeyler yapmak isteyen öğretmen ve öğrencilerin yanında yer alarak "ben buradayken yazar da gelir, kitap da okunur, yanınızdayım" bilincine sahip olan idareciler.
  Ben zahire bakarak hükmettiğim için Kalem Vakfı Okullarının geleneksel hale getirdiği yani "buradan dönüş yok, biz var oldukça bu organizasyon da var olacak" iradesine şaştım kaldım. Çünkü kısa yayıncılık geçmişimizde (az da değilmiş aslında, Ekim ayında 30. yıla gireceğiz inşallah) nice olumlu örneklerin yanı sıra öyle olumsuz uygulamalarla karşılaştık ki...  Kalem Vakfı Okullarının örnek alınacak bu değerli çalışmasının bütün özel ve devlet okullarımıza örneklik oluşturmasını, "içinde şüphe bulunmayan kitab"ın sahibinden niyaz ediyorum.

 

 • Yazar Figen Yaman Coşar, fuarımızla ilgili düşüncelerini bizlerle paylaştı: Oğlumun okulundan sonra en sık gittiğim ve kendimi bir üyesi gibi hissettiğim okul sanırım Büyük Çamlıca Tepesi'nin yanıbaşındaki Kalem Vakfı Okulları ... Her yıl bu vakitlerde okul bahçesinde düzenledikleri fuarda tanıştığım çok kıymetli öğretmenleri ve hayranlık uyandıran öğrencileri ile bende ayrı bir yeri oldu Kalem Okulları'nın. Bu yıl Vakfın kurucusu ve aynı zamanda eğitim danışmanı Sayın Osman Sezgin Beyefendi ve değerli kızı A.Sena Sezgin Hanımefendi ile tanışmak da nasip oldu. Son fotoğraftaki iki küçük hanımefendi ise, okulun hayranlık uyandıran öğrenci profilinin reklam yüzü olabilecek nitelikte. Bu akıllı, kendine güvenen, ne istediğini bilen, kararlı ve şirin kitap kurtları, insanın geleceğe karşı umudunu neşeyle besliyorlar. Teşekkürler Kalem Vakfı ailesi... Yılın bu vakti tatlı bir tebessüm geleneği oldunuz benim için...